Кремнієві органічні сполуки - препарати BAI-SI та BAI-SI (+)

Мікроелемент Кремній БАЙ-СІ – обов'язковий препарат для обробки посівного і посадкового матеріалу

2019-03-22 12:32:00

Обробка посівного матеріалу – обов'язковий етап в справі отримання високих врожаїв. Вона забезпечує захист насіння і самі рослини від ґрунтових бактерій і захворювань – фітофторозу, альтернаріозу, фузаріозу, різних гнилій, які можуть знищити до 70% врожаю, більш швидке проростання паростків, що зменшує ураження насіння від великого числа ґрунтових бактерій і прискорює початок вегетації, а також збільшує схожість насіння.

Всі ці питання на практиці в основному вирішуються шляхом передпосівної обробки насіння комплексом протруйників з урахуванням особливостей окремих культур, а також гуматами різного змісту з різних джерел, і виконання посівних робіт з урахуванням волого-температурного режиму.

Але як показує практика, на цьому етапі роботи з рослинами необхідно враховувати і такі дуже важливі умови. Необхідний якісно високий посівний матеріал зі значними селекційним ресурсом і внутрішніми біоенергетичними можливостями насіння, що в першу чергу орієнтує на більш високі врожаї, необхідний облік мінімальної температури ґрунту для окремих культур, в основному починаючи з 9 градусів, при якій насіння починає повноцінно розвиватися, а також облік мінімальної кількості вологи в ґрунті навколо насіння – від 20 до 120% їх ваги, без чого їх повноцінний розвиток не реальний. Важливий також облік попередника або хвороботворних бактерій, які він залишив після себе і як вони можуть вплинути на насіння нової рослини, і навіть які корисні мінеральні речовини він після себе залишив в ґрунті.

Поряд із зазначеними умовами останнім часом фахівці в цій галузі діяльності все більше вказують на необхідність обробки насіння мікроелементами і біостимуляторами, які, незважаючи на малі частки, є обов'язковими для успішного розвитку рослин. Причому треба мати на увазі, що в кожній рослині повинен бути обов'язковий набір певної кількості майже всіх мікроелементів, без чого рослина розвиватися просто не зможе. Однак і кожен мікроелемент відіграє свою роль в їх розвитку. У цій статті ми хотіли б звернути Вашу увагу на можливості мікроелемента кремнію і на окремі біостимулятори, що тісно взаємодіють між собою, які мають великий потенціал у вирішенні багатьох сучасних проблем аграрної практики. Розглянемо ці можливості більш детально.

  1. Кожна рослина за своєю природою має в своєму складі дуже великий набір спеціальних генів для «самооборони» від впливу конкретних хвороботворних ґрунтових бактерій, які самі по собі реально можуть уберегти їх від захворювань. Однак в культурних рослинах ці гени в основному ослаблені або знаходяться в пасивному стані і найчастіше практично не працюють. І ця їхня пасивність компенсується фунгіцидами. Але їх можна активізувати шляхом обробки насіння і рослин кремніє-калієвими мікроелементами, відомими як природні фунгіциди, і повноцінними біостимуляторами з ауксинами і гіберелінами при їх спільному використанні. Так, добре відомо, що при посадці картоплі в лунки бажано підсипати золу, яка містить у великих обсягах калій і кремній, для боротьби з ґрунтовими шкідниками. Дуже ефективна в цих цілях обробка насіння і рослин водною настоянкою кропиви, де багато кремнію. А всілякі лабораторні дослідження з пророщування насіння з використанням цих препаратів реально покажуть істотну їх стійкість до найрізноманітніших захворювань в порівнянні як з контролем, так і з варіантами використання окремих протруйників і фунгіцидів. Застосування пропонованих препаратів може забезпечити достатній біологічний самозахист рослин за рахунок внутрішніх джерел від більшості ґрунтових захворювань та інших шкідників, включаючи і на перших етапах їх появи, а також таких, про які ми ще не знаємо і боротися не можемо. Причому треба мати на увазі, що застосування фунгіцидів тільки на час рятує рослину від шкідників і значно їх слабшає.
  2. Питання стресового стану рослин, коли завмирає їх розвиток і цей стан тягнеться багато днів, порушується вегетаційний процес, рослина затримується в розвитку і істотно знижуються врожаї, стає останнім часом все більш актуальним. Стрес викликають хімікати, включаючи протруйники, низькі і високі температури (для великого числа рослин це нижче 9 і вище 34 градусів), низька і висока вологість, сонячні опіки та ін. Для його подолання сьогодні пропонуються окремі хімікати. Однак на практиці природним антістресантом для багатьох фахівців давно відомий мікроелемент кремній, а також біостимулятори. Справа в тому, що в разі стресу в рослині ряд певних молекул з'єднуються в одну захисну систему, яка не дає рослині загинути, але й яка після стресу дуже важко «розсмоктується». Прискорення останнього процесу «розсмоктування» або зняття стресу за 2 дні замість 12-15 днів його перебігу, а також розширення діапазону стресового стану (це зниження температурного мінімуму з 9 градусів до 5) в рослинах досягається при достатній кількості в ньому цих препаратів, що застосовуються шляхом обробки насіннєвого матеріалу, а також по вегетації.
  3. Внесення різних добрив і підживлення мікроелементами є обов'язковим елементом в сучасній аграрній практиці в зв'язку з тим, що щорічно з полів виносяться дуже великі розміри макро- і мікроелементів, і якщо їх не вносити, то про врожаї і говорити немає сенсу. Однак добре відомо, що при внесенні в ґрунт макро- і мікродобрив вони надходять в ньому в основному в малорозчинній формі і тільки через певний тривалий час і в досить обмеженій кількості (на рівні в основному 30% від розміру внесення) вони засвоюються рослиною, а їх залишки в ґрунті або випаровуються, або часто переходять в важкорозчинні і шкідливі для рослин і ґрунту сполуки. І виникає особливо актуальне завдання: як прискорити засвоєння цих елементів в ґрунті, підвищити ступінь їх засвоєння і як витягати корисні речовини, які вже наявні в ґрунті і знаходяться в формі важко розчинних сполук, включаючи азотні та фосфорні, вкрай необхідних для повноцінного розвитку рослин на всіх етапах, але особливо – на перших. У природному середовищі самі процеси переходу цих елементів в органічні засвоювані форми поряд з дією нескінченного числа ґрунтових організмів протікають за допомогою спеціальних каталізаторів, які дають перший поштовх і прискорюють їх перебіг. І основним таким каталізатором в ґрунтових процесах є мікроелемент кремній. Досвідчені дослідження цих питань показують дуже високі позитивні результати, в тому числі й щодо азоту, фосфору, коли ступінь засвоєння підвищується до 70% і коли в ґрунті значно знижується рівень шкідливих сполук. Цей потенціал мікроелемента кремнію дозволяє значно знижувати розміри внесених в ґрунт макро- і мікроелементів і інших агропрепаратів, особливо шкідливих, отримувати більш високі врожаї якісної продукції при значно менших матеріальних витратах.
  4. Останнім часом в аграрній практиці все більше звертають увагу на питання захисту від посухи, на рН водного складу ґрунту, а також якість води для поливу. На перший погляд це складно вирішуються питання. Однак фахівцям відомо, що в кожній рослині є своя внутрішня система водообміну і свій водний баланс, стан яких в значній мірі залежить від деяких умов, в числі яких – наявність у волозі в достатніх кількостях мікроелементів кремнію і калію. Так, відомо, що волога в живильному складі рослин має кристалічну структуру і певний електричний заряд, що дає їй можливість адсорбувати на собі корисні речовини з ґрунту і передавати їх в окремі клітини рослин. А кристалічну форму і заряд волога набуває тільки за допомогою мікроелемента кремнію і цей процес починається з ґрунту. І чим потужніше кристалічна структура поживного складу, тим раціональніше використання як самого складу, так і вологи. Також фахівцям добре відомо, що в поверхневих шарах листя, кори, стебел і коренів є подвійні кутикулярно-кремнієві шари або пазухи, в яких знаходиться волога, що забезпечує тепло- і вологообмін рослин із зовнішнім середовищем. І якщо стінки цих шарів в достатній мірі забезпечені кремніє-калієвими сполуками, то значно знижується вихід вологи в зовнішнє середовище, більше накопичується волога, яка також більш ефективно залучається до загального водного балансу рослини. Що стосується рН вологи, то також відомо, що при сильно кислих або сильно лужних складах волога з ґрунту більшістю рослин просто не засвоюється. А привести її в нормальний стан при рН від 5 до 7 можуть ряд препаратів, включаючи кремніє-калійні, які в базовому складі мають цей показник на рівні рН 12. Всі зазначені властивості кремніє-калієвих з'єднань можна бачити вже при більш глибоких особистих спостереженнях розвитку рослин. А спеціальні наукові дослідження їх властивостей дають найвищі позитивні результати. Це означає, що застосування кремніє-калійних препаратів є істотним чинником як в боротьбі з посухою, так і поліпшенні системи вологообміну, живлення рослин і успішного їх розвитку.
  5. Останнім часом ходовим є вираз – «розумний ростить рослину, а мудрий – ґрунт», що підкреслює принципову важливість для успішної аграрної діяльності підвищення якості і родючості ґрунтів. І незважаючи на складний і багатоплановий склад і всю складність структурної побудови ґрунту одними з базових її елементів, як відомо, є так звані «кремнієві містки» між твердими нерозчинними її частками. Володіючи також певним енергетичним зарядом, вони не тільки роблять ґрунт пористим і повітря і волого проникним, але і завдяки здатності адсорбувати притягують до себе всі наявні в ґрунті живі мікроорганізми, інші органічні та мінеральні речовини, створюють на своїй поверхні зони активного їх взаємодії і подальшого різноманітного розвитку. Без цих «містків» ґрунт, на думку фахівців, був би млявим пилом. Функцію «містків» в основному виконують кремнієві кислоти і різні сполуки на їх основі, яких по громадській думці має бути в ґрунті ніколи не бракує, так як в ґрунтах кремнієві сполуки займають переважну частку – від 20 до 50%. Однак основна частина цієї частки – це нерозчинні кристалічні структури, а на активну органічну кремнієву частину, яка впливає на життєдіяльність ґрунту і формує «містки», припадають лише до 2% загальної маси ґрунту, і яка має стійку тенденцію до зниження у зв'язку з постійним її виносом із ґрунту. З цього випливає, що збагачення ґрунту кремніє-органічними сполуками – обов'язкова умова збагачення ґрунту і підвищення його родючості.
  6. Особливо важливим фактором у забезпеченні ефективного розвитку рослин є створення передумов для більш інтенсивного формування кореневої системи і збільшення її розмірів. У цих характеристиках є наступний цікавий факт: на кінчиках кореневих паростків розташовані так звані кореневі чохлики, що містять у великій кількості кремнієві органічні сполуки і комплекс біостимуляторів, які в залежності від величини наявності останніх більш активно розвиваються, проникають в ґрунт і забезпечують більш інтенсивне всмоктування поживних речовин і загальне збільшення розмірів кореневої системи. З цієї причини при досить високій концентрації кремніє-органічних сполук в ґрунті коренева система будь-яких культур має яскраво виражений збільшений обсяг проти контролю і насичену кількість всіх видів корінців, особливо дрібних, які безсумнівно забезпечать більш інтенсивний і ефективний розвиток рослин.

Наведені окремі характеристики можливостей мікроелемента кремнію і кремніє-органічних сполук знаходять все більше визнання у світовій аграрній практиці, в зв'язку з чим помітно зростають розміри їх застосування, перевищуючи 20% в рік, а в окремих країнах вони вже належать до обов'язкових препаратів для обробки насіння і вегетації. Однак треба мати на увазі, що на сьогодні виробництво кремнієвих з'єднань в органічній формі дуже ускладнене або обмежене через складнощі їх виробництва, в зв'язку з чим часто ці сполуки потрапляють в ґрунт також у формі малорозчинних твердих сполук, але у вкрай дрібній фракції, коли вони вже здатні проявляти свої властивості і швидко переходять в органічні форми. Наша ж фірма «Агроекотех», використовуючи розроблені в системі АН України передові технології, виробляє кремніє-калієві з'єднання в рідкій іонній формі, коли воно найбільш активно бере участь у всіх відповідних йому процесах в життєдіяльності рослин на всіх етапах їх розвитку. Його назва – Кремній Бай-Сі. В його складі на кремній доводиться 5-7%, а на калій – 3-5%. І незважаючи на те, що він за своїми властивостями ще в певній мірі поступається природним органічним сполукам, за своїм потенціалом він може істотно компенсувати недолік цих елементів як мікроелементів в ґрунті. Препарат пройшов численні випробування з переважною кількістю позитивних результатів, зареєстрований як органічна сполука, нешкідливий, сумісний з усіма іншими препаратами. Витрата при обробці насіння – 0,5 л/т на 10 л робочого розчину і 0,4 л га на 200 л р.р. Спільно з ним рекомендується застосування таких біостимуляторів розвитку рослин як Регоплант, Стімпі, Біолан виробництва України, які містять в значних кількостях природні стимулятори ауксин, гіберелін та ін., а також широкий асортимент амінокислот, цукрів, вітамінів та інших мікроелементів.

Пропонуємо широку співпрацю з випробувань на ваших ґрунтах і культурах пропонованих препаратів і ефективного їх використання в інтересах більш інтенсивного розвитку і підвищення результативності вашої діяльності.

Lizing33@ukr.net, 066 232 41 89, 096 308 48 38

Поділитися цим матеріалом в соціальних мережах